‌گلخانه ۲.۵هکتاری هیدروپونیک توت فرنگی در چناران افتتاح شد

– اخبار استانها – به گزارش مجمع رهروان امر به معروف ونهی از منکر استان اصفهان به نقل از  خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، همزمان با افتتاح و آغاز عملیات اجرایی ۱۰ طرح کشاورزی بنیاد مستضعفان در سال جهش تولید، گلخانه تولید توت فرنگی واحد ظفر شرکت باغداری و زراعت مشهد،  در چناران در ارتباط ویدئو […]

– اخبار استانها –

به گزارش مجمع رهروان امر به معروف ونهی از منکر استان اصفهان به نقل از  خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، همزمان با افتتاح و آغاز عملیات اجرایی ۱۰ طرح کشاورزی بنیاد مستضعفان در سال جهش تولید، گلخانه تولید توت فرنگی واحد ظفر شرکت باغداری و زراعت مشهد،  در چناران در ارتباط ویدئو کنفرانسی توسط رئیس بنیاد مستضعفان  انقلاب اسلامی  افتتاح و به بهره برداری رسید.

‌مدیرعامل شرکت باغداری و زراعت مشهد در این مراسم که با حضور مسئولان استان خراسان رضوی از جمله مدیرکل جهادکشاورزی استان، نماینده چناران و بینالود در مجلس شورای اسلامی و سایر مسئولان محلی برگزار شد، گفت:  در راستای تحقق سخنان مقام معظم رهبری و تحقق جهش تولید، گلخانه طبقاتی هیدروپونیک توت فرنگی در راستای تولید مضاعف با افزایش متوسط ۱۲درصدی عملکرد در واحد سطح، در ۲.۵ هکتار با سرمایه گذاری بالغ بر ۳۰میلیارد تومان آماده افتتاح و بهره برداری است.

‌سعید توکلی  با بیان اینکه این طرح برای ۱۲۰نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم اشتغال زایی خواهد کرد، افزود: این گلخانه سالانه ۳۴۰تن توت فرنگی تولید و علاوه بر ارسال به نقاط مختلف کشور به کشورهایی نظیر ترکمنستان، ارمنستان، کشورهای حوزه خلیج فارس صادرخواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه پروژه ساخت این گلخانه از بهمن ماه سال ۹۸شروع  و طی یک سال عملیات اجرای آن به پایان رسید،  تصریح کرد: برای ساخت این گلخانه از صندوق توسعه ملی تسهیلات با نرخ ۶درصد از محل بانک کشاورزی استفاده شده است و بیناد مستضعفان نیز مبلغ ۲۲میلیارد تومان  از این طرح حمایت کرده است.

توکلی  افزود: برنامه ریزی لازم برای ایجاد گلخانه های دیگر نظیر این مجموعه در سطح استان خراسان رضوی انجام شده است و در اولین مرحله تلاش داریم سطح ۲.۵هکتاری این گلخانه را به ۲۰هکتار توسعه دهیم، از این رو فاز بعدی این پروژه در سطح ۵هکتار  سال آینده آغاز و بنا داریم تا پایان  سال ۱۴۰۰ آن را به پایان برسانیم.

وی  ادامه داد: اعتبار لازم  به ازاء  توسعه هر هکتار از این گلخانه طبقاتی توت فرنگی هیدروپونیک  و بر اساس نوع کشت و امکانات مورد نیاز متغیر می باشد و از ۶۰۰میلیون تومان به بالا متغیر   و با بهره گیری از اقلیم هر منطقه ای سازه گلخانه طراحی می شود.  

‌رئیس بنیاد مستضعفان  انقلاب اسلامی ‌نیز در ارتباط ویدئو کنفرانسی برای افتتاح این پروژه گفت: امیدوارم هرچه سریعتر  ویروس منحوس کرونا از بین برود تا  توفیق زیارت و شرف یابی خدمت امام رئوف پیدا کنیم.

پرویز فتاح افزود: همت جوانان مومن‌، انقلابی و متدین باعث شده است در یک برنامه زمان بندی مناسب و منطقی اجرای این پروژه با استفاده از تکنولوژی مدرن و جدید انجام شود که این موضوع شایسته تقدیر و قدر دانی است.

وی افزود: برای توسعه این طرح آماده هرگونه همکاری و مساعدت هستیم و با توجه به اینکه شرایط توسعه این طرح فراهم است زمان را نباید هدر دهیم، از این رو تقاضای ما این است که  هرچه سریعتر طرح  توسعه  آن را تهیه و ارائه کنید تا در کوتاهترین زمان ممکن آن را به تصویب برسانیم .

فتاح با بیان اینکه برای صادرات محصولات این گلخانه نیز برنامه ریزی مدون و منسجمی داشته باشید،  افزود: با توجه به اینکه تخصص من حوزه آب است و از دشت مشهد شناخت کافی و لازم دارم، اجرای این گونه پروژه ها و گلخانه‌های مدرن با استفاده از آبیاری قطره‌ای ‌و حداقلی از آب علاوه بر اینکه راندمان را افزایش می دهد اهمیت استفاده از آب را  نیزبرای مردم خراسان  بیشتر نمایان می‌کند.

‌نماینده چناران و بینالود نیز در حاشیه افتتاح این گلخانه اظهار کرد: در چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و در آستانه عید مبعث پیامبراکرم(ص) اجرا و بهره برداری از این گونه  طرح ها باعث افتخار و غرور برای  ملت ایران است.

حسین عباس زاده امامی افزود: انجام این پروژه ها توسط سازمانی که مزین به نام محرومان و مستضعفان انقلاب اسلامی است باعث ایجاد ظرفیت های زیادی  در زمینه توسعه پایدار و اشتغالزایی در کشور و بویژه در این منطقه شده است،  از طرفی اجرای این گونه پروژه ها که به صورت مدرن و بدون بهره گیری از خاک و با حداقل مصرف آب انجام می شود با توجه به اقلیم کشور ما و کاهش بارندگی ها ، حداکثر صرفه جویی را به همراه دارند.

وی تصریح کرد: از طرفی  این گونه کشت ها ضمن اینکه از بازدهی مناسبی برخوردار  هستند ، محصولات آن ها نیز دارای  کیفیت بالایی می باشند که این موضوع به اقتصاد و اشتغال زایی کشور نیز کمک می کند زیرا برای حل مشکلات اقتصادی و تحقق اقتصاد مقاومتی باید به رونق اشتغالزایی و صادرات توجه ویژه ای داشته باشیم که این گونه طرح ها کمک زیادی به این موضوع می کنند.

‌عباس زاده امامی تصریح کرد: یکی از مواردی که مجلس توجه ویژه ای به ان دارد توجه به مناطق محروم و توانمندسازی آنها است که این گونه طرح ها و توسعه آنها کمک زیادی به این رویه می کند که نیاز است دولت فعلی در فرصت باقی مانده و همچنین دولت اینده با توجه به اینکه این طرح ها زمینه اشتغال، تحقق اقتصاد مقاومتی، رشد صادرات و ارزآوری را تقویت می کنند توجه داشته باشند.

‌مدیرکل جهادکشاورزی خراسان رضوی نیز در حاشیه این مراسم گفت: بخش عمده ای از اقلیم کشور خشک و نیمه خشک است بنابراین اگر بخواهیم به سمت امنیت غذایی و حفظ تولید محصولات کشاورزی بویژه در زمینه سبزی و صیفی جات که نیاز آبی بالا دارند با جدیت باید به سمت احداث گلخانه برویم.

‌وی با اشاره به اینکه در حال حاضر استان خراسان رضوی توت فرنگی را به کشورهای روسیه و منطقه اوراسیا صادر می کند، تصریح کرد: با افتتاح این ۲.۵هکتار، سطح کشت گلخانه های توت فرنگی خراسان رضوی  به ۸ هکتار افزایش پیدا می کند و اگر متوسط تولید در هکتار را ۸۰تن در نظر بگیریم در حال حاضر مجموع تولید گلخانه توت فرنگی استان به ۶۴۰تن افزایش پیدا کرده است.