تشکلهای بسیج دانشجویی،جامعه اسلامی و انجمن اسلامی مستقل دانشگاههای اصفهان بامجمع رهروان پای کار مطالبه گری

دسته: احتکار , اخبار معروف , اخبار منکرات , برنامه رادیویی نقد و نظر , بیانات , دسته‌بندی نشده , سخنرانی , شهید حججی , طب اسلامی , طب سنتی , طلاق , فضای مجازی , فیلم , قاچاق کالا , کتابخانه , کمیته اقتصادی , گزارش فعالیت ها , لیست قیمت , مجمع رهروان اصفهان , مرکز تخصصی آموزش , مقاله های رسیده , نماز
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۲۴ تیر ۱۳۹۹

به گزارش روابط عمومی مجمع رهروان امربه معروف ونهی از منکر استان اصفهان،نشست تخصصی نمایندگان بسیج دانشجویی، جامعه اسلامی و انجمن اسلامی مستقل با مسئولین مجمع رهروان امر به معروف و نهی از منکربرگزار گردید.

در این دیدارموارد ذیل مورد بحث وبر رسی قرار گرفت

پیرو بیانات مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم، انقلاب اسلامی وفاداری و پایبندی محکم بر ارزش ها و ایدئولوژی خود دارد و تحت هیچ شرایطی از آن عدول نخواهد کرد؛ در عین حال به جمود و تحجر دچار نخواهد شد و در مسیر تحول خواهی و تحول گرایی، به اصلاحات کوچک قانع نمی شود.

ظرفیت امر به معروف و نهی از منکر، یکی از پتانسیل های اصیل ‌و عمیق جامعه است که می تواند در این تحول گرایی نقش اساسی ایجاد کند. به نحوی که مردمی سازی نظارت و مدیریت در کشور های توسعه یافته، باعث جهش های چشمگیری در الگو های مدیریتی شده است، بالتبع در جامعه ی اسلامی، به جهت اینکه این پدیده از پشتوانه ی دینی برخوردار است، اثرگذاری بیشتری خواهد داشت. براساس قانون اساسی نیز کلیه ی شهروندان می توانند در صورت مشاهده ی هر منکری، بدون مانع، اعتراض خود را اعلام نمایند.

متاسفانه در سالیان اخیر امر به معروف و نهی از منکر، صرفا به بعضی موضوعات اخلاقی خلاصه شده است، درحالی که از این ظرفیت می توان در تمام شئون جامعه بهره برد، که در ادامه به اهم آن پرداخته می شود:

“گفتمان حقوق عامه”:

یکی از مشکلات عمده ی جامعه، تخلف ها و سو مدیریت هایی است که صورت می گیرد و به جهت اینکه جرم انگاشته نمی شوند، مورد تعقیب قضایی قرار نمی گیرند؛ این در حالی است که این تخلفات و سوتدبیر ها دارای آثار منفی چندین برابر اختلاس ها و مفاسد دارد، چرا که در بستر این تصمیمات است که فساد ها رشد می کنند. به عبارت دیگر، باید علاوه بر برخورد با سلطان ها باید با روند های سلطان پرور، برخورد کرد و علاوه بر سرویس گیرندگان فساد، باید با سرویس دهندگان فساد، مقابله کرد. این مدل که تحت عنوان گفتمان حقوق عامه معرفی شده است، می تواند به عنوان هسته های تخصصی و خارج سیستم در حوزه های پژوهشی در ترسیم افق های جدید ایفای نقش کند و از طرف دیگر به عنوان یک ابزار نظارتی، بر تخلفات ادارات و دستگاه های مختلف نظارت داشته باشد؛ چرا که عمده ی بازرسی های درون سیستمی از کارایی کمی برخوردار هستند و بخش های پژوهشی سیستم ها نیز به جای طرح راهکار، به گزارش دهی و آمارسازی، مشغول اند. این درحالی است که با مردمی سازی موارد مذکور و تشکیل اندیشکده ها، خلا های موجود را مرتفع ساخت.

“شفافیت”:

براساس سیره ی امیرالمؤمنین و طبق قاعده ی اصحار، اداره ی حکومت می بایست همچون صحرایی روشن در مقابل چشم مردم قرار گیرد و هیچ فاصله ای میان مردم و مسئولین وجود نداشته باشد. از طرف دیگر بر اساس مبانی حقوقی، به جهت اینکه حکومت به عنوان امانت مردم در دستان کارگزاران قرار دارد و تصمیمات و عملکرد کارگزاران در حوزه ی تقنین، حقوق و تکالیفی برای مردم مشخص می کند، در حوزه ی دولت، با معیشت و تعالی جامعه در ارتباط است و در حوزه ی قضایی ضامن امنیت و مبارزه با فساد است، لذا تمامی موارد بالا باید به صورت شفاف در مقابل دیدگان مردم قرار گیرند. در ابتدای پروسه ی شفاف سازی، ممکن است در اثر نگاه های سطحی و عوام زده، اخلال هایی در روند مدیریتی ایجاد شود ولی از آن جهت که جامعه در حال تعالی است، بلوغ لازم ایجاد خواهد شد و نگرانی ها برطرف می گردند.

“هنر و سینما”:

یکی‌از موضوعات مهم در سبک زندگی، موضوع هنر می باشد که دائما با پویایی و زایایی در حال حرکت است و می تواند با ابزارهایش، تاثیرات مثبت فراوانی در جامعه بگذارد. به نظر می رسد که در این حیطه باید از نگاه های کوتاه نظرانه جلوگیری کرد و زمینه را برای ظهور و بروز افکار مختلف را فراهم آورد، چرا که این عرصه میتواند به عنوان نقطه ی همگرایی جامعه قرار گیرد، این به معنی تایید لاابالی گری و بی مبالاتی در این حوزه نیست بلکه باید تحولات اجتماعی و اقتضائات جامعه را مدنظر قرار داد، چرا که تجربه نشان داده افراط همیشه با تفریط همراه خواهد شد. از طرف دیگر، دستگاه های رسمی کشور می بایست از خط اصیل سبک زندگی ایرانی-اسلامی به عنوان هنجار رسمی کشور، حمایت تمام عیار را بوجود آورند، نه اینکه توان خود را صرف حمایت از دیدگاه های سخیف و ناهنجار نمایند.

“برقراری دیالوگ با نسل جوان”:

گسترش فضای مجازی، میدان مناسبی برای تعامل و تبادل نظر فراهم نموده است. محل افسوس‌است که این حیطه که می تواند زمینه ی رشد نسل های جوان را فراهم نماید، دچار غفلت و بی توجهی شده است و بعضا به آن، به عنوان ابزار صرفا مخرب نگریسته می شود. اگر دغدغه مندان فرهنگ کشور، حضور خود را در این حوزه افزایش دهند و با زبان و زمانه ی نسل جوان ارتباط برقرار کنند، میتوانند منشا خیر کثیر شوند.

“استفاده از ظرفیت دانشجویان”:

دانشجویان به جهت اینکه نبض تپنده ی جامعه هستند، می توانند تاثیرات به سزایی در جامعه ایجاد کنند. ضرورت حضور دانشجویان در عرصه های عدالت خواهی، مبارزه با فساد، تولید محتوا، الگوسازی، افق گشایی، تصمیم سازی و بسط آزادی اندیشه و رواداری، امروزه به شدت احساس می شود.

“تمرکز بر گلوگاه های مبارزه با فساد”:

تجربه ی مبارزه ی با فساد، نشان داده که تنها زمانی می توان با فساد به صورت تمام عیار مقابله کرد که دستگاه های نظارتی از پاکی و هوشمندی کامل برخورد باشند. چرا که اگر در این دستگاه ها، کوچک ترین تخلفاتی صورت بگیرد، سرریز آن در سایر دستگاه ها، سیلابی از مفاسد را رقم خواهد زد. در این عرصه حضور مطالبه گرانه و مصمم جنبش دانشجویی می تواند در افزایش توان و بهره وری دستگاه های نظارتی، موثر باشد.

از طرف دیگر، حضور مبارک جنبش دانشجویی در این‌میدان، امکان تسامح در برخورد با دانه درشت ها و معامله های پشت پرده را به حداقل می رساند.

“امر به معروف و نهی از منکر به عنوان حق مسلم شهروندان”:

همان طور که در مقدمه اشاره شد، امر به معروف و نهی از منکر، یکی از حقوق به رسمیت شناخته شده ی مردم است که هیچ کسی نمی تواند در آن خللی ایجاد نماید. لذا تبیین این حق برای مردم بسیار ضروری است. به همین جهت باید به صورت شخصی و گروهی نسبت به وجود هر اشکال در هر سطح از مدیریت جامعه اعتراض نمود و حقوق خود را مطالبه کرد.

مواردی که در بالا اشاره شد، مهم ترین بخش های مورد تفاهم تشکل های دانشجویی و مجمع رهروان امر به معروف و نهی از منکر بودند، که مصوب شد تا با تشکیل هیئت اندیشه ورز دانشجویی، موارد گفته شده از طریق بخش های مختلف قضایی همچون سازمان بازرسی، معاونت پیشگیری از جرم قوه قضاییه، بخش های دولتی، نهاد های حاکمیتی و دستگاه های امنیتی و انتظامی پیگیری شوند.

هم چنین از طریق هسته های علمی، قرارگاه ها و معاونت های مجمع، موضوعات کلان در بخش های محیط زیست، سلامت، کشاورزی، اقتصادی، زیربنایی، تولیدی، اداری، بانکی، فرهنگی و قضایی، با همکاری تشکل های دانشجویی مورد بررسی و تحقیق قرار گیرند.


نوشته شده توسط:کاظم - 61 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۳
برچسب ها:
دیدگاه ها