ماجرای تاخیر ۱۰ ماهه در انتشار آلبوم سرود "تا قله" / آلبوم سرباز در سالگرد حاج قاسم منتشر می‌شود

– اخبار فرهنگی – به گزارش مجمع رهروان امر به معروف ونهی از منکر استان اصفهان به نقل از خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم؛ یکشنبه نوزدهم بهمن ۱۳۹۹ بود. ماجرا به یک صبح زمستانی و شرکت در نشست خبریِ آلبوم سرود «تا قله» برمی‌گردد. نشستی که در یکی از ساختمان‌های سازمان صدا و سیما برگزار شد. […]

– اخبار فرهنگی –

به گزارش مجمع رهروان امر به معروف ونهی از منکر استان اصفهان به نقل از خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم؛ یکشنبه نوزدهم بهمن ۱۳۹۹ بود. ماجرا به یک صبح زمستانی و شرکت در نشست خبریِ آلبوم سرود «تا قله» برمی‌گردد. نشستی که در یکی از ساختمان‌های سازمان صدا و سیما برگزار شد.

آن زمان به ما خبرنگاران گفتند که آلبوم سرود «تا قله» به همت دفترموسیقی و سرود سازمان صداوسیما جمهوری اسلامی ایران و مرکز رسانه‌ای و عملیات‌های ویژه سازمان تبلیغات اسلامی تهیه و تولید شده است.

در این نشست برایمان روایت کردند که آلبوم ۱۰ قطعه دارد و گروه‌های سرود نجم الثاقب، طاها لارستان، نبی اکرم (ص)، وصال، اسراء، آوای مهر طاها، شمیم ولایت، رایهالزهرا(س)، میثاق تهران و شهید فرجی در آن اجرا کرده‌اند.

بشیر بی آزار مدیر تولیدات دفتر موسیقی و سرود سازمان صدا و سیما و علی مددی نماینده مرکز رسانه‌ای و عملیات ویژه سازمان تبلیغات اسلامی از مسئولان حاضر در این نشست خبری بودند.

نشستی که حاشیه‌های زیادی داشت و میانِ چند تن از خبرنگاران و مسئولانِ حاضر در این نشست، مشاجراتی هم شکل گرفت و در نهایت هم نشست نیمه‌کاره رها شد.

آلبوم «تا قله» در نشستی ناتمام رونمایی شد

موسیقی ,

خبرنگاران گلایه داشتند که چرا قبل از حضورشان در نشست خبری، آلبوم را به دست آنها نرساندند! به هر روی رسم بر این است که وقتی خبرنگاران حوزه موسیقی برای حضور در نشستی خبری با محوریت رونمایی یا انتشارِ آلبوم موسیقی دعوت می‌شوند؛ پیش از حضور آنها در نشست، آلبوم را به دستشان می‌رسانند تا با شنیدنِ‌ آن اثر بدانند که قرار است درباره چه محصول هنری صحبت ‌شود.

در نشست خبری آلبوم «تا قله» هرگز آلبوم را پیش از برگزاری نشست به دست خبرنگاران نرسانده بودند. جالب‌تر آنکه، امروز و پس از گذشت حدود ۱۰ ماه از برگزاریِ آن نشست خبری؛ هنوز خودِ‌ آلبوم را هم منتشر نکرده‌اند.

گویا مراحل تولید آلبوم «تا قله» از سال ۱۳۹۸ آغاز شده است. اما اینکه چرا تا کنون منتشر نشده است، از همان ابهام‌هایی است که مسئولان دفتر موسیقی سازمان صدا و سیما باید پاسخش را بدهند.

موسیقی ,
محمدمهدی نراقیان – مدیر دفتر موسیقی سازمان صدا و سیما

کرونا باعث تعویق در انتشار آلبوم «تا قله» شد

محمدمهدی نراقیان مدیر دفتر موسیقی سازمان صدا و سیما در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم می‌گوید: آلبوم سرود «تا قله» هفته آینده(هفته آخر آذرماه ۱۴۰۰) منتشر می‌شود. این آلبوم هم‌اکنون در حال گذراندن مراحل چاپ و بسته‌بندی است.

او درباره علت تاخیرِ ۱۰ ماهه در انتشار این آلبوم تاکید می‌کند: باید گروه‌های سرود برای اجرای قطعاتِ آلبوم اقدام می‌کردند که متاسفانه به دلیل شرایط شیوع ویروس کرونا این امکان وجود نداشت.

نراقیان ادامه می‌دهد: کارِ میکس و مسترینگ این قطعات در همان زمان(بهمن ۱۳۹۹) انجام شده بود. اما از آنجایی که این آلبوم بخشی از یک پویش در حوزه سرود بود، باید همه گروه‌ها در سراسر کشور به صورت میدانی این آثار را اجرا می‌کردند. هم‌اکنون وضعیت آماده انجام این پویش است و تا هفته آینده گروه‌های سرود در سراسر کشور این پویش را اجرا می‌کنند و تصاویرشان آماده می‌شود.

مدیر مرکز موسیقی سازمان صدا و سیما می‌گوید: آلبوم «تا قله» مجوز و پروانه انتشارش را دریافت کرده است و همان بهمن سال گذشته آماده انتشار بود اما چون دوستان تصمیم به اجرایی کردنِ پویش سرود داشتند، برای انتشار آن دست نگه‌داشتند.

نراقیان تاکید می‌کند: آنچه در آلبوم «تا قله» منتشر خواهد شد شاملِ خودِ سرودها، آهنگ‌های بی‌کلامِ هر سرود، پوستر، متن شعرها و در کل پکیجی کامل از سرودها است. ما می‌خواهیم اگر گروهی به مراسمی دعوت شد، تمام آنچه برای اجرای سرودها را لازم دارد، در اختیارش باشد.

موسیقی ,

آلبوم سرباز در سالگرد حاج قاسم منتشر می‌شود

خبرنگارانِ حاضر در نشستِ نوزدهم بهمنِ ۱۳۹۹ یادشان هست که مدیر تولیدات دفتر موسیقی و سرود سازمان صدا و سیما درباره آثار دیگری که آماده انتشار دارند چه گفت: «ما آلبوم‌های دیگری نیز در حوزه سرود تولید کردیم که مضمون اصلی آن درباره شهید قاسم سلیمانی است که بعد از انتشار این اثر موسیقایی در یک فاصله زمانی منطقی پیش روی مخاطبان قرار می‌گیرد.»

این جملات اشاره به آلبوم «سرباز» داشت. آلبومی که گویا آن هم در حوزه سرود تولید شده است.

نراقیان در پاسخ به پرسشِ خبرنگار تسنیم درباره زمانِ انتشار آلبوم «سرباز» می‌گوید: آلبوم «سرباز» هم در سالگرد شهید حاج قاسم سلیمانی منتشر می‌شود.

او تاکید می‌کند: هدف ما از تولید این آلبوم‌های سرود، پویایی گروه‌های سرود بوده است. ما می‌خواستیم مجموعه‌ای آماده اجرا به دست گروه‌های سرود در سراسر کشور برد تا در مراسم‌ها و برنامه‌های مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

آلبوم «تا قله» با کلی تعریف و تمجید از سوی تولید کنندگانش معرفی شد. آنها بارها تاکید کردند که فایل‌های بی‌کلام قطعات را در آلبوم گنجانده‌اند تا گروه‌های دیگر نیز بتوانند با بازخوانی این سرودها تجربیات جدیدی برای خود کسب کنند.

قطار، این خونه، شوق تولید، روشن‌تر از صبح، تا قله، از آن ماست فردا، هوای تازه، یه قصه جدید، زندگی و فرداها، به عنوان قطعات این آلبوم معرفی شدند.

همچنین این قطعات با اشعاری از قاسم صرافان، سید صادق آتشی، علی فردوسی، محمد رسولی، محمد جواد الهی پور و حسین صیامی اجرا شده‌اند.

به هر روی باید منتظر ماند تا آلبوم‌های «تا قله» و «سرباز» منتشر شوند. بدون شک انتشار این آلبوم‌ها می‌تواند در رونقِ سرود در فضای کشور پرثمر باشد. هر چند گروه‌های سرود در نقاط مختلف کشور، خودشان باید در زمینه‌ی تولید سرود همت و تلاش کنند و البته به اجرای زنده‌ی سرودهای‌شان در برنامه‌های مختلف همت کنند. اجرای پلی‌بکِ سرودها به کیفیت هنریِ گروه‌ها ضربه می‌زند.