موزه مسجد و موزه کلیسا در سنندج راه‌اندازی می‌شود

 یعقوب گویلیان در گفت‌وگو با ایسنا در این خصوص اظهار کرد: استان کردستان یکی از استان‌های تاریخی کشور است که بناهای تاریخی مذهبی-فرهنگی متعددی را در دل خود جای‌ داده است.  مدیرکل میراث‌فرهنگی کردستان عنوان کرد:وجود مسجد-مدرسه دارالاحسان سنندج و کلیسای تاریخی این شهر جزء یکی از مهم‌ترین ظرفیت های تاریخی و فرهنگی سنندج به شمار […]

 یعقوب گویلیان در گفت‌وگو با ایسنا در این خصوص اظهار کرد: استان کردستان یکی از استان‌های تاریخی کشور است که بناهای تاریخی مذهبی-فرهنگی متعددی را در دل خود جای‌ داده است. 

مدیرکل میراث‌فرهنگی کردستان عنوان کرد:وجود مسجد-مدرسه دارالاحسان سنندج و کلیسای تاریخی این شهر جزء یکی از مهم‌ترین ظرفیت های تاریخی و فرهنگی سنندج به شمار می رود ولی هنوز از ظرفیت‌های آن برای گردشگری پایدار شهری در زمینه مذهبی و فرهنگی به خوبی استفاده نشده است. 

گویلیان در این زمینه افزود: مفهوم موزه امروزه بسیار وسیع و متنوع شده است و مفهوم موزه کلاسیک به معنی جایی که فقط محل نمایش اشیا و اقلام تاریخی باشد، جای خود را به گستره ای متنوع از کارکرد موزه های نوین مانند موزه های تخصصی، اکو موزه، موزه فضای باز و زنده و … داده است.

وی بیان کرد:: یکی از انواع این موزه‌ها، “موزه بنا” می‌باشد که امکان حفاظت و بازدید عمومی برای معرفی بناهای شاخص و باارزش را ایجاد می‌کند و به فراخور می‌تواند موزه‌ها و گالری های ثابت و یا موقت هنری و تاریخی در آن برپا گردد. 

گویلیان افزود: مسجد-مدرسه دارالاحسان یا مسجد جامع سنندج دارای ساختار معماری عالی و تزیینات بسیار متنوع و نفیس می‌باشد که روزگاری یکی از دارالعلم‌های مهم ایران بوده است.

وی ادامه داد: کلیسای تاریخی سنندج هم با طراحی معماری شاخص، روزگاری همراه با میدان مرتبط با آن یکی از مراکز مهم شهری سنندج بوده است.

گویلیان عنوان کرد: باید به چشم‌اندازهای آینده این حوزه نگاه جدیدتری بیندازیم و برنامه‌ریزی‌ها به سمت‌وسویی رود که در این اماکن فرهنگی شاهد تحولی بزرگ باشیم.

گویلیان در پایان ضمن تقدیر و تشکر از اداره کل اوقاف و امور خیریه کردستان و همچنین تلاش و پشتکار معاونت میراث‌فرهنگی استان و کارکنان این معاونت، یادآور شد: پس از دریافت تاییدیه طرح توجیهی و محتوایی از اداره‌کل موزه‌های وزارت میراث‌فرهنگی، موزه بنای اماکن نامبرده در سنندج راه‌اندازی می شود و امیدواریم با همکاری اداره کل اوقاف و امور خیریه موزه وقف را نیز داخل یکی از این موزه بناها راه اندازی کنیم.

انتهای پیام