اجرای طرح عملیات شهیدسلیمانی با نگاه مردم/ تفکری که حذف شدنی نیست

حجت الاسلام غلامحسین حقانی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص «عملیات شهید سلیمانی» اظهار کرد: دغدغه مقام معظم رهبری در خصوص شهید سلیمانی و همه برنامه‌های فرهنگی، اقتصادی و سیاسی بحث مردمی سازی است. وی ادامه داد: سال گذشته در جلسه که رهبری با «بنیاد حاج قاسم» داشتند، این مساله را مطرح کردند که […]

حجت الاسلام غلامحسین حقانی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص «عملیات شهید سلیمانی» اظهار کرد: دغدغه مقام معظم رهبری در خصوص شهید سلیمانی و همه برنامه‌های فرهنگی، اقتصادی و سیاسی بحث مردمی سازی است.

وی ادامه داد: سال گذشته در جلسه که رهبری با «بنیاد حاج قاسم» داشتند، این مساله را مطرح کردند که بگذارید جریان حاج قاسم مردمی بماند و در تمامی عرصه‌ها حوزه‌های مردمی حاج قاسم جدی گرفته شود و خاصیت مردمی بودنش را از دست ندهد.

حجت الاسلام حقانی بیان کرد: سازمان تبلیغات یک نهاد مردم محور است و شبکه‌هایی که در اختیار دارد؛ مردمی هستند که از آن جمله می‌توان به شبکه مساجد، هیئت‌های مذهبی، گروه‌های جهادی، مبلغین، روحانیت و… اشاره کرد.

مردم پیش قراول طرح «عملیات شهید سلیمانی»

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کرمان ادامه داد: بر این اساس کمیته‌هایی شکل گرفت و برنامه ریزی شد تا تلاش کنیم ستادهای مردمی کار را با قدرت پیش ببرند.

وی گفت: اینکه استان کرمان زادگاه، خاستگاه و مرقد شهید سلیمانی است؛ سبب شد سازمان تبلیغات اسلامی، استان کرمان را به عنوان مسئول این عملیات انتخاب کند.

حجت الاسلام حقانی با اشاره به اینکه طرح‌های مردمی در این زمینه در سراسر کشور و استان کرمان جمع آوری می‌شود، بیان کرد: در واقع طرح شهید سلیمانی شامل اجرای این طرح‌ها است.

وی در خصوص حوزه‌های طرح عملیات شهید سلیمانی گفت: این طرح در تمامی حوزه‌ها می‌تواند محور داشته باشد؛ به عنوان مثال در حوزه فرهنگی می‌تواند از یک مراسم کوچک در یک مسجد شروع شود تا یک یادواره بزرگ در یک استان؛ در واقع حوزه‌های این طرح کف و سقف ندارد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کرمان ادامه داد: طرح «مهرواره اوج» که در سازمان در جریان است؛ قرار است به جریان حاج قاسم اتصال داشته باشد و در روز شهادت به پایان برسد. طرح «مهواره اوج» در خصوص خدمت رسانی مساجد به مردم است.

حجت الاسلام حقانی اظهار کرد: طرح «عملیات شهید سلیمانی» در حوزه‌هایی نظیر مواکب، هیئت‌ها، تاریخ شفاهی، اعزام کاروان به استان کرمان، تربیت راوی مکتب حاج قاسم و… دنبال می‌شود.

وی گفت: همچنین در قالب این طرح درس‌نامه هایی در خصوص مکتب حاج قاسم تولید می‌شود. نباید شهید سلیمانی را فقط یک فرد نظامی معرفی کنیم چرا که شهید سلیمانی یک مکتب است و باید تمام ابعاد وجودی او را انتشار کنیم. در این زمینه تولید محتوا و تولید رسانه‌ای دنبال می‌شود.

تسهیلگر اجرای تفکرات مردم می‌شویم

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کرمان با اشاره به اینکه برای حوزه‌های طرح شهید سلیمانی حد و مرز و چارچوب مشخص، تعیین نکرده‌ایم، افزود: هدف ما این است که چارچوب این طرح از دل دغدغه‌های مردمی استخراج شود و بر این اساس مردم هم پی گیر اجرای طرح می‌شوند و ما هم در سازمان تبلیغات اسلامی می‌توانیم تسهیلگر این موضوع باشیم.

هدف ما این است که چارچوب این طرح از دل دغدغه‌های مردمی استخراج شود و بر این اساس مردم هم پی گیر اجرای طرح می‌شوند و ما هم در سازمان تبلیغات اسلامی می‌توانیم تسهیلگر این موضوع باشیم وی در خصوص بازه زمانی اجرای طرح عملیات شهید سلیمانی گفت: برنامه‌های اصلی این طرح از ۹ تا ۱۳ دی برگزار می‌شود اما باید توجه داشت که اجرای طرح منحصر به این بازه زمانی نیست و ممکن است یک تاریخ، نقطه شروع عملیاتی باشد که سال آینده به نتیجه برسد.

حجت الاسلام حقانی بیان کرد: به دلیل اینکه ۱۳ دی سالگرد شهادت سردار سلیمانی است؛ طبیعتاً اهم برنامه‌های مهم در بازه زمانی گفته شده شکل می‌گیرد.

مدیر کل تبلیغات اسلامی استان کرمان در خصوص استفاده از ظرفیت بانوان و کودکان در این عرصه اظهار کرد: قرار است با مجموعه‌هایی که به عنوان مثال در حوزه کودکان فعالند، جلساتی را برگزار کرده و برنامه ریزی کنیم. در واقع طرح و ایده‌ها از جانب آنها به ما اعلام می‌شود؛ قصد نداریم ما از جانب آنها برنامه ریزی کنیم چرا که اینگونه قابلیت حاکمیتی پیدا می‌کند.

وی با اشاره به اینکه امکان بهره گیری جدی از ظرفیت جشنواره «حرف آورد» در حوزه بانوان وجود دارد، ادامه داد: در حوزه کودکان و نوجوانان در قالب مسابقات طراحی، نقاشی و نقل خاطرات می‌توان کار را پیش برد. گروه کودک سازمان تبلیغات در حال تولید محتوا برای این رده سنی در سطح ملی است.

حجت الاسلام حقانی گفت: مردم بگویند که چه کاری می‌خواهند انجام دهند و ما در قالب این طرح تسهیل گر اجرای افکار مردم می‌شویم. این کار ما منافاتی با سایر اقدامات این حوزه ندارد؛ ممکن است یک ستاد حاکمیتی برنامه‌هایی را مد نظر داشته باشند که با طرح عملیات شهید سلیمانی دو موضوع کاملاً متفاوت است.

وی در خصوص استفاده از ظرفیت سایر استان‌ها و تعامل با آنها اظهار کرد: کل کشور منطقه بندی شده و کرمان به عنوان مسئول عملیات حاج قاسم معرفی شده است. تمامی استان‌ها در این زمینه فعال شده‌اند اما حتماً می‌تواند تعامل خوبی بین استان کرمان با استان‌های همجوار نظیر هرمزگان شکل بگیرد.

حجت الاسلام حقانی با اشاره به اینکه در سالگرد شهید سلیمانی زائران عازم کرمان می‌شوند، بیان کرد: چند استان مانند یزد، خوزستان، خراسان رضوی تقاضا دارند که در ایام سالگرد شهادت سردار سلیمانی موکب هایشان را در شهر کرمان دایر کنند. هرمزگان هم مواکب قوی دارد و می‌توان از این ظرفیت استفاده کرد.

وی در خصوص امکان استفاده از ظرفیت کشورهای جبهه مقاومت برای اجرای طرح عملیات شهید سلیمانی به صورت بین المللی اظهار کرد: مأموریت‌های بین المللی چندان در دستور کار سازمان تبلیغات اسلامی نیست. البته در شهر کرمان ستاد مردمی بین الملل هم شکل گرفته است که از ظرفیت‌های مردمی سایر کشورها که در سالگرد شهادت وارد کرمان می‌شود در حد گفتگو، پیمان و انتقال تجربیات استفاده شود.

دشمنان برای حذف شهید سلیمانی باید به جنگ تفکرش بروند

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کرمان بیان کرد: بحث بین الملل یک امر جدی است و بنیاد حاج قاسم دارای حوزه بین الملل است و سازمان تبلیغات یکی از سازمان‌های دخیل است.

وی در خصوص اقدامات برخی شبکه‌های اجتماعی در حذف مطالب با محتوای شهید سلیمانی اظهار کرد: واژه «سردار دل ها» واژه به شدت درستی است. امکان ندارد با حذف فیزیکی در فضای مجازی بتوان یک تفکر را از ذهن انسان‌ها و جوامع بشری حذف کرد.

حجت الاسلام حقانی بیان کرد: از حاج قاسم فقط یک عکس یا اسم به دنیا نرفته است بلکه مکتب، تفکر مقاومت و ولایت پذیری حاج قاسم در ذهن‌های اکثر مردم دنیا شکل گرفته است؛ حتی دشمنان حاج قاسم به خوبی به او را می‌شناسند.

به دلیل این تفکر در ذهن هاست که با حذف عکس‌های شهید سلیمانی نمی‌توانند این تفکر را حذف کنند و باید به جنگ با این تفکر بجنگند و برایش تفکر جایگزین پیدا کنند وی گفت: آن چیزی که اهمیت دارد؛ تشکیل این تفکر در ذهن هاست که با حذف عکس‌های شهید سلیمانی نمی‌توانند این تفکر را حذف کنند و باید به جنگ با این تفکر بجنگند و برایش تفکر جایگزین پیدا کنند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کرمان گفت: به دلیل اینکه تفکر شهید سلیمانی «حق» است، نمی‌توانند برایش جایگزین پیدا کنند. دشمنان هر چقدر تلاش کنند ممکن است کار را برای کار رسانه‌ای جریان انقلابی و حزب اللهی دشوار کنند اما نمی‌توانند مانع آن شوند.

وی گفت: خاصیت کار رسانه‌ای دشمنان دروغ گویی، اتهام و تهمت زنی است اما چنین مواردی در کار رسانه‌ای ما وجود ندارد.

حجت الاسلام حقانی بیان کرد: این سختی باعث می‌شود کار رسانه‌ای جریان انقلابی تنوع بیشتری پیدا کنند که اتفاقاً باعث رشد ما می‌شود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کرمان بیان کرد: حاج قاسم سلیمانی یه تفکر است و به فرموده رهبری شاگرد مکتب امام خمینی (ره) است. این تفکری که به دنبال وحدت بود و سبب اجتماع مردم شد و هدفش دفاع از ولایت بود، می‌تواند منشأ خیر و برکت زیادی باشد.

وی بیان کرد: تمامی استان‌ها می‌توانند منشأ خیر و برکت زیادی برای گسترش این تفکر باشند. می‌توان از ظرفیت اهل تسنن که اکثر علاقمند به شهید سلیمانی هستند، در حوزه نشر مقاومت استفاده جدی کرد.