دغدغه‌های نویسنده حوزه دفاع مقدس؛ جوانی که با قلمش دشمن را ناکام گذاشت

– اخبار استانها – به گزارش مجمع رهروان امر به معروف ونهی از منکر استان اصفهان به نقل از خبرگزاری تسنیم از سنندج، ادبیات دفاع‌مقدس در کشور فرازونشیب‌های زیادی را پشت سر گذاشته و مرحله به مرحله از نقطه آغازین خود در سال‌های اولیه دفاع مقدس حرکت کرده و با گذر از دوره‌های سرنوشت‌ساز در […]

– اخبار استانها –

به گزارش مجمع رهروان امر به معروف ونهی از منکر استان اصفهان به نقل از خبرگزاری تسنیم از سنندج، ادبیات دفاع‌مقدس در کشور فرازونشیب‌های زیادی را پشت سر گذاشته و مرحله به مرحله از نقطه آغازین خود در سال‌های اولیه دفاع مقدس حرکت کرده و با گذر از دوره‌های سرنوشت‌ساز در مقاطع گوناگون به امروز رسیده و اکنون شاهد رویش نسل جدیدی از نویسندگان اغلب جوان این حوزه ادبی هستیم که با وجود اینکه خود در زمان جبهه حضور نداشتند اما توانستند آثاری ماندگاری در حوزه ادبیات‌ مقاومتی خلق کنند.

شیلان اویهنگی متولد سال ۱۳۷۰، یکی از این نویسندگان جوان و نام آشنای حوزه دفاع مقدس در کردستان است که از سال ۹۳ و همزمان با تحصیل در مقطع ارشد ادبیات پایداری به تحقیق، پژوهش و نویسندگی در این حوزه پرداخته است و تاکنون آثار و جوایز ارزندهای در این زمینه کسب کرده و همکاری با سازمان‌ها و نهادهای مختلفی چون باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تهران، حوزه هنری انقلاب اسلامی، صدا و سیما، بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس کردستان را در رزومه کاری خود دارد.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم می‌گوید:از دوران کودکی علاقه بسیار زیادی به نویسندگی داشتم و این علاقه با نوشتن انشاءهای خواندی در دوران تحصیل نمایان شد و پس از کشف استعداد خود آن را پرورش دادم و نهایتا سال ۹۳در مقطع ارشد با ورود به حوزه ادبیات مقاومتی به نویسندگی پایداری روی آوردم.

آویهنگی به آثاری که تاکنون چاپ شده اشاره کرد و افزود: تاکنون ۵ اثر با عناوین «هشت شهر حماسه»، «فهمیده کردستان»، «سروده‌های بی‌تکرار»، «سید عطاالله» و «رادیو سنه» روانه بازار شده و علاوه بر آن ۳ پروژه دیگر در دست اقدام دارم.

این نویسنده جوان کردستانی در مورد موضوع کتاب‌هایش گفت: کتاب «هشت شهر حماسه» نخستین کتاب من و یک اثر پژوهش‌وار و تخصصی در مقطع ارشد است که از انتشارات موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تهران منتشر شده و می‌تواند به عنوان مرجعی برای پژوهشگران ادبیات داستانی دفاع مقدس مورد استفاده قرار بگیرد. کتاب «فهمیده کردستان» دومین کتاب من بود که در آن زندگینامه شهید نوجوان یدالله محمدی از شهدای شاخص دانش‌آموز کردستان به صورت داستانی روایت شده است، این شهید همچون شهید فهمیده‌ جانانه از تمام تعلقات دنیایی گذشت با اخلاص از خاک میهن در برابر دشمن تا دندان مسلح و متجاوز ایستادگی کرد و رشادت‌های خود را در دل تاریخ به ثبت رساند از این رو به این جوان برومند لقب فهمیده کردستان داده شد. «سروده‌های بی‌تکرار» به عنوان سومین کتاب شامل مجموعه‌ای از خاطرات شاعران انقلابی استان کردستان است. کتاب چهارم با عنوان «سید عطاالله» زندگینامه یکی از ۱۰ شهید سیرانبند بانه را با قلمی روان و شیوا بیان می‌کند و کتاب «رادیو سنه» نیز به بیان خاطرات بهروز خیریه از مدیران بازنشسته صدا و سیما از ابتدای خدمت تا زمان بازنشستگی می‌پردازد و خوشبختانه با استقبال خوبی از سوی مخاطبان بخصوص در فضای مجازی مواجه شده است.

آویهنگی به انگیزه و هدف خود از نوشتن در حوزه ادبیات مقاومتی اشاره کرد و بیان داشت: هدف من صیانت و مراقبت از ایثار و فداکاری‌هایی است که نباید مغفول بماند و گرد فراموشی آنها را فرا گیرد. هرگز نباید این تصور به غلط در ذهن مردم ایجاد شود که ادبیات مقاومتی حاصل دوران جنگ و انقلاب صحنه‌های دلخراش را در ذهن مردم تداعی می‌کند بلکه سعی دارد فداکاری‌ و اخلاص بی‌نظیر جوانان کشور در زمان جنگ را برای همیشه ثبت کند و ما نیز موظفیم حافظ و راوی این فداکاری‌ها باشیم.

وی با بیان اینکه نوشتن در حوزه دفاع مقدس در نسل جوان ما تأثیرگذار است، عنوان کرد: قلم شیوا، تأثیرگذار و به روز بودن نویسنده می‌تواند نقش مؤثری در حفظ خاطرات انقلاب میان نسل جوان و ناکامی دشمنان داشته باشد و خوشبختانه در سال‌های اخیر شاهد موج و نهضت خاطره‌نویسی در حوزه دفاع مقدس بوده‌ایم و این مهم به خوبی مورد استقبال عموم قرار گرفته است.

گفت‌وگوی خواندنی تسنیم با نویسنده کردستانی؛ کتاب‌هایی که رشادت‌ شهدا را وصف می‌کند+تصویرگزارش تسنیم از بزرگداشت شهید بدرالدین| سنگ‌تمام ایران برای “ذوالفقار ‌حزب‌الله”/ مرثیه‌خوانی مهدی رسولی به یاد شهدای مقاومت + تصاویر

این نویسنده جوان کردستانی به گسترش موضوع ادبیات موقاومتی در بستر فضای مجازی اشاره کرد و یادآور شد: امروز تمام مسائل در فضای مجازی خلاصه شده و با استفاده از این بستر می‌توان از لحظات عمر بهترین استفاده را داشت به شرطی‌که به نحو احسن از آن استفاده کنیم.

به گفته وی، با استفاده از فضای مجازی فاصله معنایی ندارد و مخاطب در هر مکانی به کتب و آثار مختلف از جمله کتاب‌های حوزه مقاومت دسترسی دارد.

آویهنگی خاطرنشان کرد: دوران دفاع مقدس تاریخ کشور بوده و آگاهی از آن بر همگان واجب است که در این میان نه تنها من بلکه بسیاری از جوانان هیچ‌کدام درکی از این دوران نداریم اما شهدا تأثیر فراوانی بر زندگی همه جوانان دارند و شهادت پدربزرگم در آن وادی زمینه ورودم به این حوزه فراهم آورد و با تحقیق و مطالعه فراوان علاقه‌ام به این حوزه بیشتر شد.

این نویسنده جوان کردستانی به وضعیت کتاب و آثار مقاومتی در کردستان اشاره کرد و افزود: در سال‌های اخیر در کردستان نضهت آثار دفاع مقدس آغاز شده اما متاسفانه یکسری از نهادها صرفاً برای پر کردن رزومه خود و با توجه به ابلاغات تعدادی کتاب بی‌کیفیت و فارغ از محتوای مناسب چاپ کرده‌اند که آفت بزرگی برای ادبیات پایداری استان کردستان محسوب می‌شود. گاهی لازم است به جای نگاه کردن به کمیت به کیفیت کار بپردازیم بنابراین پیشنهاد می‌کنم برای رشد این حوزه در کردستان هر کدام از نهادها دست در دست هم و بصورت مشارکتی زمینه را برای نویسندگان و قلم به دستان فراهم کنند و از تولید کتاب‌های بی‌محتوا جلوگیری شود تا در آینده‌ای نه چندان دور بانک خوبی از نویسندگان ادبیات مقاومتی توانمند و خوش قلم بومی داشته باشیم.