روایت تسنیم از مثمر ثمر بودن سامانه "تصمیم" در زنجان/ بازگشت ۵۶ درصد زوج‌های زنجانی به زندگی مجدد

– اخبار استانها – به گزارش مجمع رهروان امر به معروف ونهی از منکر استان اصفهان به نقل از خبرگزاری تسنیم از زنجان، بیشترین عوامل منجر به طلاق در جامعه اختلافات مالی، اعتیاد و برخی از آسیب‌های اجتماعی است. عجول بودن افراد برای اقدام به طلاق در بسیاری از موارد آسیب اساسی است که در سال‌های گذشته تایثرش در […]

– اخبار استانها –

به گزارش مجمع رهروان امر به معروف ونهی از منکر استان اصفهان به نقل از خبرگزاری تسنیم از زنجان، بیشترین عوامل منجر به طلاق در جامعه اختلافات مالی، اعتیاد و برخی از آسیب‌های اجتماعی است. عجول بودن افراد برای اقدام به طلاق در بسیاری از موارد آسیب اساسی است که در سال‌های گذشته تایثرش در جامعه به خوبی قابل لمس بوده است.

بنابراین دستگاه قضایی و سازمان بهزیستی کشور تصمیم گرفتند به طور مستقیم پیش از طلاق وارد موضوع شوند و با یک سری اقدامات از تصمیم‌های هیجانی و زودگذر زوجین برای جدایی جلوگیری کنند.

در واقع کارشناسان معتقدند مشاوره‌ها و آموزش‌های پیش از ازدواج می‌تواند به شناخت زوجین از یک‌دیگر کمک کرده و اختلافات منجر به طلاق را کاهش دهد؛ در همین راستا ابتدا باید کل درخواست‌های طلاق توسط کارشتاسان سامانه تصمیم بررسی شود و نهایتاً اختلاف‌های حاد زوجین به دادگاه‌ها ارجاع داده می‌شود.

در این راستا محمدتقی فتحی معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان زنجان در گفت‌وگو با تسنیم زنجان اظهار داشت: راه‌اندازی سامانه تصمیم از سال ۹۷ آغاز شد و دستگاه قضایی و بهزیستی به این نتیجه رسید که یکی از آفت‌ها و آسیب‌های اجتماعی امروز جامعه ما طلاق و جدایی زوجین از یکدیگر است و شیوه برخورد قضایی صرف با این آسیب کارساز و مفید نیست؛ بنابراین دستگاه قضایی به سمت پیشگیری و دوری از رسیدگی و ورود انفعالی قضایی به این پرونده کرد و تصمیم به ایجاد این سامانه گرفت.

بسته خبری تلویزیون/ از ایستگاه پایانی “روزگار جوانی” تا اعزام سریال “طلاق” به خارج از کشورطلاق دومین آسیب اجتماعی در کاشان است

وی افزود: سامانه تصمیم ابتدا در استان خراسان رضوی و شهر مقدس مشهد راه‌اندازی شد و استان زنجان جز سیزدهمین استانی در کشور بود که این سامانه در آن تاسیس شد. در حال حاضر این سامانه در چهار شهرستان استان (زنجان، ابهر، خدابنده و خرمدره) فعال شده است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان زنجان گفت: هیچ پرونده در خصوص طلاق به صورت مستقیم در محاکم قضایی پذیرفته نمی‌شود و زوجین باید درخواست طلاق خود را در این سامانه ثبت کنند و بعد از ارائه نوبت توسط مشاوران توانمند و خبره بهزیستی طی جلسات مختلف تحت مشاوره قرار می‌گیرند و اگر امکان سازش بود پرونده مختومه و در غیر اینصورت پرونده به محاکم قضایی ارجاع داده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بیشتر تصمیمات طلاق تحت تاثیر هیجانات زودگذر است گفت: سال گذشته نزدیک به ۴۰ درصد افرادی که در سامانه تصمیم برای طلاق ثبت نام کرده بودن از تصمیم خود منصرف شدند و منجر به سازش میان زوجین شد و در شش ماهه اول سال ۱۴۰۰ نیز ۵۶ درصد زوج‌های متقاضی طلاق از تقاضای خود انصراف دادند.

فتحی افزود: اگر سامانه تصمیم نبود پرونده‌های طلاق زیادی وارد سیستم قضایی می‌شد و با توجه به فرهنگ حاکم بر جامعه، زوجینی که به سیستم قضایی مراجعه کرده احساس می‌کنند تمام پل‌های پشت سر آن‌ها خراب شده و برگشت به زندگی قبلی امکان ندارد ولی با ثبت نام در این سامانه تا رسیدن نوبت برای مشاوره توانسته‌اند با اعصاب آرام به کار خود فکر کرده و راه حل منطقی اتخاذ کنند که باعث کاهش آمار طلاق در استان شده است.

وی به کلاس‌های پیش از ازدواج اشاره کرد و گفت: این کلاس‌ها با کمک نهاد رهبری دانشگاه علوم پزشکی استان ایجاد شده و از سال ۹۸ تمام زوج‌ ها باید در این کلاس‌‌های شش ساعت شرکت کنند که نتیجه دوره‌های آموزشی کمک به کاهش اختلافات خانوادگی و کاهش تقاضای طلاق در استان است.

از سوی دیگر محمد محمدی قیداری مدیرکل بهزیستی استان زنجان در گفت‌وگو با تسنیم به موفق بودن عملکرد سامانه تصمیم اشاره کرد و گفت: خوشبختانه سامانه تصمیم در استان زنجان عملکرد خوبی داشته و جزء استان‌های موفق است.

وی با بیان اینکه کارشناسان بهزیستی در وهله نخست فقط در اختلافات روانشناختی وارد می‌شدند، گفت: پس از حضور حجت‌الاسلام صادقی نیارکی به‌عنوان رئیس‌کل دادگستری استان مقرر شد کل پرونده‌های طلاق ابتدا از به سامانه تصمیم ارجاع داده شود.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان عنوان کرد: بسیاری از اختلافات زوجین زودگذر است و خوشبختانه کارشناسان می‌توانند به‌راحتی آن‌ها را از طلاق منصرف کنند. البته در روزهای ابتدایی مرکز سامانه تصمیم متعلق به بهزیستی بود ولی چندی پیش این مرکز برون‌سپاری به بخش غیردولتی شد ولی بهزیستس نظارت مستقیم بر روی عملکرد این مرکز دارد.