کاهش دارو، بیماران را بیمارتر کرد!

دسته: طب سنتی
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۲۹ خرداد ۱۳۹۸

روزنامه آرمان: متاسفانه طی چند ماه اخیر شاهد کاهش چشمگیر مراجعه بیماران به پزشکان هستیم که این خود می‌تواند تبعات منفی بسیاری را به‌دنبال داشته باشد. حال و روز وضعیت دارو به‌دلیل تاثیر نوسانات نرخ ارز و تحریم‌های بین‌المللی بانکی اگر بدتر از سایر بخش‌های زندگی نباشد، به‌طور قطع بهتر نیز نیست.

طبق نظرسنجی‌های به‌عمل‌آمده یکی از مهم‌ترین دلایل عدم مراجعه بیماران به پزشک را می‌توان گرانی‌های اخیر دانست چراکه با افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها دیگر افراد توانایی مالی لازم را برای پرداخت هزینه‌های پزشک ندارند که ادامه داشتن این روند خود می‌تواند زنگ خطری جدی برای سلامت افراد جامعه باشد. به‌طور کلی باید در نظر داشت که بر اساس تحقیقات میدانی صورت گرفته میزان مراجعه مردم برای خرید خودسرانه دارو نیز طی ماه‌های اخیر بسیار کاهش یافته است.

به گونه‌ای که بیماران تنها یک بار توانایی مراجعه به پزشک را دارند و در صورت عدم درمان دیگر از نظر مالی نمی‌توانند دوباره به پزشک مراجعه کنند که این خود می‌تواند نشان از نامناسب‌بودن شرایط موجود داشته باشد تا جایی که ادامه داشتن این شرایط خود می‌تواند برای سلامت افراد و همچنین بد شدن شرایط بیماران نیز بسیار تاثیرگذار باشد.

جالب است بدانیم که به‌رغم پیشرفت ایران در تولید دارو متاسفانه امروزه بسیاری از مواد اولیه تولید دارو و یا حتی برخی از داروهای مورد نیاز افراد مبتلا به بیماری‌های خاص از کشورهای دیگر تامین می‌شود که در سایه اعمال تحریم‌های یکجانبه آمریکا بسیاری از بیمارها با مشکل مواجه شده‌اند، به گونه‌ای که در صورت پیدا کردن داروی مورد نظر خود باید رقم‌های نجومی را برای آن پرداخت کند، اما این در حالی است که هیچ‌ضمانتی برای دوباره پیدا کردن این دارو وجود ندارد، همچنین در صورت پیدا شدن دارو باید رقم بالاتر از گذشته نیز برای خرید آن پرداخت نمایند که این خود می‌تواند از نظر مالی مشکلات فراوانی را برای بیماران و خانواده‌های آنها فراهم کند.

بدیهی است که داروها از گذشته تا به امروز از تحریم معاف بودند اما این در حالی است که در سایه اعمال تحریم‌ها مشکلات عدیده‌ای بر سر نقل و انتقالات مالی ایجاد می‌شود که این خود می‌تواند تاثیرات بسزایی در تامین به موقع دارو داشته باشد به‌گونه‌ای که شرایط موجود باعث کمیاب شدن برخی از داروها و در نتیجه منجر به افزایش نارضایتی برخی از بیماران می‌شود بیمارانی که ادامه حیات آنها بستگی به تامین به موقع داروها دارد.

مستثنی‌بودن دارو از تحریم عوام‌فریبی است

همانگونه که می‌دانیم طبق قوانین بین‌المللی دارو نباید در زمره تحریم‌ها قرار بگیرد اما این در حالی است که امروزه متاسفانه به دلایل مختلف خواسته و یا ناخواسته داروها نیز تحت تاثیر تحریم قرار گرفته‌اند به گونه‌ای که در حال حاضر هنگام مراجعه به بسیاری از داروخانه‌ها به راحتی می‌توان به این مهم دست یافت که بسیاری از داروها دیگر در سایه تحریم‌ها در بازار وجود ندارد که این خود می‌تواند برای بیماران زنگ خطری جدی باشد‌.

لازم به ذکر است که در ابتدای اعمال تحریم‌های یک جانبه آمریکا تنها بیماران خاص مشکلاتی را برای تامین داروی خود داشتند، اما این در حالی است که امروزه متاسفانه بسیاری از بیماران برای تامین داروهای مورد نیاز خود با مشکل مواجه هستند که ادامه داشتن این روند خود می‌تواند منجر به از دست دادن بسیاری از بیماران شود.

گرانی‌ عامل گرایش به طب سنتی

شایان ذکر است که طی چند ماه اخیر و به‌دلیل افزایش بیش از اندازه قیمت ها شاهد عدم مراجعه مردم به پزشکان بودیم، هرچند در ابتدا بسیاری از مردم اقدام به مصرف خودسرانه دارو ها می‌کردند که این خود مشکلات بسیار زیادی را برای نظام دارو و همچنین مردم به‌دنبال داشت، چراکه شاهد سوء مصرف دارو در میان برخی از مردم بودیم مواردی که خود متاسفانه مشکلات عدیده‌ای را رقم زده است، اما با گذشت زمان و به‌دلیل افزایش بی‌‌‌رویه قیمت داروها نیز بسیاری از مردم ترجیح داده‌اند که به طب سنتی روی بیاورند، چراکه استفاده از طب سنتی در حال حاضر مقرون به صرفه‌تر خواهد بود.

هرچند متاسفانه استفاده از برخی از داروهای گیاهی و بدون مشورت از کارشناسان طب سنتی خود می‌تواند عاملی برای بد شدن شرایط بیمار نیز شود. در پایان باید خاطرنشان کرد که تنش‌های روانی بسیاری در بازار دارو وجود دارد که این خود می‌تواند تاثیر بسزایی در روحیه بیماران داشته باشد، اما این در حالی است که در شرایط موجود است متاسفانه وزارت بهداشت هنوز راهکار جدی و تحت تاثیرگذاری برای حل این معضل ارائه نکرده است.


نوشته شده توسط: - 29347 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲
برچسب ها:
دیدگاه ها