چیزی به‌نام طب اسلامی نداریم/ اجازه نداده‌ایم شرایط بد مالی باعث رکود پروژه‌ها شود

دسته: اخبار معروف
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۲۰ مرداد ۱۳۹۸

به گزارش مجمع رهروان امر به معروف ونهی از منکر استان اصفهان به نقل از خبرگزاری فارس از مشهد، محمدرضا دارابی پیش از ظهر امروز در نشست خبری که در دانشکده علوم پزشکی مشهد برگزار شد، ضمن تبریک روز خبرنگار، گفت: امروزه با تبلیغات مسمومی که در جامعه وجود دارد و یک سری از رفتارهای اخلاقی و غیراخلاقی در فضای مجازی، بازار مکاره‌ای به‌وجود آمده که تشخیص را برای مردم مشکل و آن‌ها را دچار تردید کرده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد به رسالت اصحاب رسانه در حوزه سلامت اشاره و عنوان کرد: در این بازار مکاره سخن‌پراکنی، رسالت سنگینی برعهده رسانه‌ها است که بتوانند از لابلای تمام این شایعات و دروغ‌ها، اخبار صحیح را استخراج کنند و در اختیار مردم قرار دهند که این وظیفه خطیری است.

وی با بیان اینکه حوزه سلامت حوزه‌ای بسیار پرسود و منفعت است، خاطرنشان کرد: از آنجا که مردم به‌سلامتی‌شان اهمیت زیادی می‌دهند و اگر مجبور باشند برای سلامتی از همه سرمایه خود می‌گذرند، این حوزه را برای کسانی که دنبال زراندوزی هستند، به‌بازار پرسودی تبدیل کرده است.

دارابی به نقد مداخله‌گران حوزه سلامت پرداخت و تصریح کرد: به‌خاطر سودآوری حوزه سلامت، افرادی در این حوزه نفوذ و رسوخ کرده‌اند و خودشان را کارشناس و محق این حوزه می‌دانند که فقط به فکر پرکردن جیب خودشان هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: حتی برخی از کسانی که از کانال‌های قانونی مجوز گرفته‌اند و اجازه فعالیت دارند هم پا را فراتر می‌گذارند و عناوینی برای خودشان تعریف می‌کنند که در چارچوب آن مجوز قانونی نیست، از آن جمله پزشکان عمومی که اقدام به راه‌اندازی کلینیک‌های ماساژ و عصب درمانی و عناوینی از این قبیل می‌کنند.

وی اظهار کرد: افرادی هم هستند که نه پروانه دارند و نه مجوز، اما خود را محق و کارشناس می‌دانند و یکی از وظایف رسانه‌ها افشای همین افراد است.

دارابی تصریح کرد: ما چیزی به‌نام طب اسلامی نداریم، طب سنتی و طب ایرانی هم ۵۰ نفر از پزشکان ما یک دوره گذرانده‌اند و غیر از آن کسی نمی‌تواند چنین ادعایی کند، هرگز طب سنتی نمی‌تواند آپاندیس و خیلی بیماری‌ها را درمان کند، طب سنتی طب مکمل است، اما طب شیمیایی طب درمانگر است، اگرچه آن هم در درمان بعضی بیماری‌ها مانده است.

رئیس دانشکاه علوم پزشکی مشهد گفت: اگر توانستید سواد سلامت مردم را افزایش دهید، اطلاع‌رسانی کنید و مداخله‌گران این حوزه را به‌مردم معرفی کنید، قطعا خدمت بزرگی به‌جامعه کرده‌اید.

وی به بحث تعیین جنسیت جنین اشاره و عنوان کرد: چند سال پیش روزنامه خراسان عکسی از یک مداخله‌گر و مدعی طب اسلامی منتشر کرده بود، با این عنوان که فرزند دختر می‌خواهید یا پسر؟! این موضوعی است که علم هنوز به آن نرسیده است، مطمئن باشید با خوردن سیب سرخ و امثال آن جنسیت جنین تعیین نمی‌شود.

دارابی عنوان کرد: فعالیت‌هایی که در حوزه سلامت می‌شود را برای مردم بازگو کنید تا مردم بدانند برای هر مشکل به‌کدام مراکز باید مراجعه کنند، یک صفحه علمی در رسانه برای پیشگیری و درمان بیماری‌های فصلی مشخص کنید و نظرات کارشناسی پزشکان را به‌مردم منتقل کنید تا در دام افراد سودجو نیافتند.

رئیس دانشکاه علوم پزشکی مشهد یادآور شد: ذات خبرنگاری صداقت و امانتداری است، خط‌کشی‌های سیاسی را در انتشار اخبار کنار بگذارید و اخبار صحیح و درست را به‌جامعه منتقل کنید.

وی با بیان اینکه ما در حوزه خودمان کمبود و مشکلات زیادی داریم، افزود: خوشحال می‌شویم رسانه‌ها نواقص را به ما منتقل کنند و از انتقاد سازنده که باعث رشد و ارتقای سیستم می‌شود، استقبال می‌کنیم.

دارابی تاکید کرد: رسانه‌ها با ارسال گزارش‌های درست و دقیق و افشای مداخله‌گرهای سلامت به‌تندرستی جامعه کمک کنند، چون برخورد ما با این مداخله‌گرها با قوه قهریه است، اما شما با فرهنگ‌سازی و ارتقای آگاهی می‌توانید از اقبال مردم نسبت به این افراد و مراکز جلوگیری کنید.

 اجازه نداده‌ایم شرایط بد مالی باعث رکود پروژه‌ها شود

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در ادامه این نشست، به ذکر نکاتی در این حوزه پرداخت و گفت: در سطح کشور و تمام سازمان‌ها و دستگاه‌ها شرایط مالی سخت است، دشمنان انقلاب اسلامی با تمام قوا بسیج شده‌اند و یک جنگ اقتصادی تمام عیار را ضد ما راه انداخته‌اند.

محمدحسین بحرینی با بیان اینکه انکار مشکل، چیزی از آن کم نمی‌کند، عنوان کرد: ما مشکلات اقتصادی داریم که در بردارنده مشکلات عدیده‌ای است و اگر فکری برای آن نکنیم نارضایتی‌های اجتماعی و اعتراضات مردمی شکل می‌گیرد.

وی به رویکرد دانشگاه علوم پزشکی مشهد در مواجهه با مشکلات اقتصادی اشاره و اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی مشهد سعی کرده است برخلاف کاهش اعتبارات هنوز سر پا باقی بماند و خللی در کارش پیش نیاید، ما تلاش کرده‌ایم به‌جای اینکه برای تنظیم وضعیت خودمان با شرایط بودجه‌ای از پرداختی به کارکنان کم کنیم، هزینه‌های غیراضافی را کاهش دهیم و به این ترتیب توانستیم در سال گذشته ۷۰ تا ۸۰ میلیارد تومان کمتر خرید کنیم و با تعمیر یک سری تجهیزاتی که در انبارها داشتیم، صرفه‌جویی کنیم.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی مشهد متذکر شد: همچنین سعی کرده‌ایم از اسراف در مواد مصرفی خودداری کنیم و از همکارانمان در بیمارستان‌ها خواهش کرده‌ایم در عین حال که سلامت مردم در اولویت باشد از اسراف خودداری کنند.

بحرینی اظهار کرد: یکی‌دیگر از کارهایی که در جهت کاهش هزینه‌های دانشگاه انجام دادیم در بحث حامل‌های انرژی بود که با کنترل مصرف و قبوض صرفه‌جویی‌های میلیاردی در هزینه‌ها صورت گرفت.

وی با بیان اینکه طی یک سال اخیر تعداد قابل توجهی پروژه به افتتاح رسیده و اجازه نداده‌ایم شرایط بد مالی باعث رکود پروژه‌ها شود، گفت: از جمله این پروژه‌ها، بیمارستان امداد و نجات جنوب است که با زیربنای ۲۲ هزار مترمربع در حال تکمیل است.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: بر اساس منویات مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم احداث و تجهیز دو بیمارستان امدادی در ۲ ورودی شهر مشهد، بیمارستان ۱۰۰ تخت‌خوابی امداد و نجات محور جنوب بر اساس تفاهم‌نامه اولیه در سال ۸۸ آغاز اما در سال ۹۲ بعد از تکمیل ۱۳ درصد پیشرفت فیزیکی متوقف شد.

بحرینی ادامه داد: با پیگیری‌های صورت گرفته از طرف دانشگاه در سال ۹۷ تفاهمنامه‌ای بین دفتر مقام معظم رهبری، وزارت بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، استانداری خراسان رضوی و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان برای تامین اعتبار و تکمیل عملیات عمرانی بیمارستان منعقد شد و پیرو آن در زمستان ۹۷ اعتباری حدود ۲۵۰ میلیارد ریال از محل ردیف ملی اوراق خزانه برای فعال‌سازی پروژه مذکور تخصیص یافت. 

بیش از ۳۳۰ هزار مترمربع بازسازی فضای درمانی طی ۶ سال اخیر بازسازی شده است

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد هم با بیان اینکه زحمات اطلاع‌رسانی اصحاب رسانه به بار نشسته ، گفت: میزان برخورداری مردم درباره کد ۷۲۴ و ۲۴۷ حوزه درمان، کمتر از ۱۵ درصد بود اما اکنون به‌برکت اطلاع‌رسانی شما این سطح به بیش از ۵۲ درصد رسیده که تحول چشمگیری است.

شاپور بدیعی افزود: بیش از ۳۳۰ هزار مترمربع بازسازی طی۵ ـ ۶ سال اخیر صورت گرفته که باعث شده فضای خیلی خوبی در اختیار بیماران قرار گیرد.

وی با بیان اینکه حوزه درمان همیشه مشکلات متعددی داشته دارد، بیان کرد: در عین حال فرآیند خوبی را درمان مشهد طی می‌کند، در بحث تجهیزات پزشکی و های تک مانند آنژیوگرافی و بای پلی در شرق کشور بی‌نظیر است و آخرین تکنولوژی روز دنیا برای درمان در بیمارستان قائم تامین می‌شود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه تجهیزاتی شامل سی تی اسکن‌ها و ام آر آی‌ها که در راه است و اجرای نظام ارجاع در بیمارستان‌های مشهد نهادینه می‌شود، از تجهیز بیمارستان‌های کاشمر و قوچان خبر داد و گفت: دو قطب کاشمر و قوچان توانسته‌اند بار زیادی را از دوش مشهد بردارند، تجهیزات پزشکی هسته‌ای و ام آر آی از آن تجهیزات بسیار مهمی است که برای بیمارستان کاشمر تامین کرده‌ایم و این مسئله اعزام بیمار به‌مشهد را کاهش داده است.

بدیعی اظهار کرد: بعد از گذشت بیش از ۳۰ سال امروز در بخش نورولوژی بیمارستان قائم، مانند گذشته بیمار اعصاب در راهرو نداریم و بخش نورولوژی بیمارستان هاشمی‌نژاد هم تا پایان سال جاری افتتاح می‌شود.


نوشته شده توسط: - 35451 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱
برچسب ها:
دیدگاه ها