چرایی فشار اشرف غنی برای پرکردن خزانه خالی پس از انتخابات افغانستان

دسته: اخبار معروف
بدون دیدگاه
پنجشنبه - ۱۶ آبان ۱۳۹۸

– اخبار بین الملل –

به گزارش مجمع رهروان امر به معروف ونهی از منکر استان اصفهان به نقل از دفتر منطقه­‌ای خبرگزاری تسنیم، ارگ ریاست جمهوری افغانستان آمده است که اشرف غنی در یک ویدئو کنفرانس با مسئولان امنیتی و والیان ۳۴ ولایت، بر جمع­ آوری مالیات تاکید کرده است.

غنی در این ویدئو کنفرانس به مسئولان امنیتی و دفاعی و والیان دستور داده که به منظور افزایش درآمد ملی به صورت قانونی و به موقع، بر شفافیت فعالیت­ گمرکات توجه و نظارت بیشتری اعمال نمایند.

برخی از کارشناسان به نقل از سایت “سلام وطندار” علت این امر را خالی شدن خزانه دولت به دلیل مخارج سنگین تیم «دولت ساز» در انتخابات  گذشته ریاست­ جمهوری می­‌دانند.

«کبیر ایثار»، عضو شورای ولایتی هرات این اقدام رئیس جمهور افغانستان را پرسش­ برانگیز دانسته و چنین مطرح می­‌کند که چرا رئیس­ جمهور در ۵ سال گذشته با هدف جلوگیری از فرار مالیاتی و جمع­ آوری مالیات­ها بر والیان فشار نیاورد و اکنون دست به این اقدام زده است.

به گفته آقای ایثار، این شک­ وگمان وجود دارد که حکومت در تلاش پر کردن خزانه خالی دولت است.

اداره بازرسی آمریکا: مرکز مبارزه با فساد افغانستان فاسد استافزایش ۵۰ درصدی دریافت رشوه و فساد اداری در افغانستانخارجی‌ها بویژه آمریکایی‌ها در گسترش فساد اداری در افغانستان نقش داشته‌اند

«داود عرفان»، استاد دانشگاه در هرات نیز به این باور است که تیم دولت­ ساز در مبارزات انتخاباتی پول زیادی از خزانه دولت خرج کرده­ است و احتمال زیادی وجود دارد که رئیس­ جمهور افغانستان با فشار بر والیان در تلاش است تا خزانه خالی شده دولت را پر نماید.

پیش از این مخارج دسته‌­های انتخاباتی توسط کمیسیون انتخابات اعلام شده بود که تیم “دولت ساز” با ۲۰۱ میلیون و ۱۶۰ هزار و ۵۱۳ افغانی در صدر این فهرست قرار گرفته بود.

چندی قبل نیز رسانه «آی.پی.دی» آمریکا نوشت که مشکلات کنونی مردم افغانستان در فساد گسترده اداری و ناکامی دولت افغانستان برای حل این موضوع ریشه دارد.


نوشته شده توسط: - 33930 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۰
برچسب ها:
دیدگاه ها