غربت صنعت نساجی در شهر نساجی ایران / دلالان برای ورود اجناس قاچاق دست به کار شده‌اند

دسته: قاچاق کالا
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۲۴ دی ۱۳۹۸

– اخبار استانها –

به گزارش مجمع رهروان امر به معروف ونهی از منکر استان اصفهان به نقل از خبرگزاری تسنیم از یزد، پوشاک و در مجموع صنعت نساجی در استان یزد از قدمتی بسیار دیرینه بهره‌مند است و در گذشته این استان به قطب نساجی کشور و حتی منطقه شناخته می‌شده است.

این در حالی است که امروز صنعت نساجی یزد نسبت به گذشته خود بسیار فاصله گرفته و با وجودی که هنوز در این صنعت یزد حرفی برای گفتن دارد اما بی‌مهری‌های بسیاری که به فعالان این حوزه در یزد صورت گرفته و از طرف دیگر سودجویی برخی معدود از فعالان عرصه پوشاک و نساجی سبب شده یزد از اوج خود در عرصه نساجی فاصله بگیرد.

از جمله مشکلات اصلی که تولید کنندگان و فروشندگان پوشاک در استان یزد با آن روبه‌رو هستند، ورود گسترده اجناس قاچاق به استان و کشور و همچنین هزینه بسیار بالای اجاره بهای مغازه و کارگاه است.

هزینه‌‌هایی که هر سال با افزایش بسیار زیادی روبه‌رو می‌شود و مغازه‌داران هم که چاره‌ای جز پذیرش این افزایش هزینه را ندارند، در دوراهی سختی گیر می‌کنند و یا باید قیمت اجناس خود را بالا ببرند که در این صورت به دلیل قدرت پایین خرید مردم، مشتری‌هایشان را از دست می‌دهند و یا اینکه هزینه را از سود فعلی خود پرداخت کنند که آن هم با مشکلات بسیاری روبه‌رو می‌شود.

مهدی باغستانی رئیس اتحادیه پوشاک استان یزد در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم در یزد اظهار داشت: در حال حاضر وضعیت مطلوبی در بازار خرید و فروش پوشاک مشاهده می‌شود و کمبودی از نظر پوشاک در بازار نداریم و قیمت‌ها هم متعادل است.

وی گفت: با توجه به شرایط آب و هوایی استان یزد تنها یک نوبت، خرید پوشاک زمستانه توسط مغازه‌دار صورت می‌گیرد و آن اواخر شهریور و اوایل مهر است.

رئیس اتحادیه پوشاک استان یزد افزود: در فصل زمستان که فروش کمتر می‌شود، مغازه‌داران محصولات خود را با قیمت پائین‌تر و گاهی به صورت حراجی می‌فروشند چرا که تمایل دارند جنس جدید متناسب با فصل را به دلیل نزدیک شدن به سال جدید خرید کنند.

وی گفت: گرانی بنزین تأثیر چندانی در گران شدن پوشاک نداشته و تنها افزایش کرایه حمل در حد یک درصد به قیمت پوشاک جدید خریداری شده اضافه کرده است.

باغستانی مشکل اصلی فروشندگان پوشاک را، قیمت بالای اجاره بهای مغازه‌ها دانست و گفت: نرخ مشخصی برای اجاره بهای مغازه‌ها وجود ندارد و هر سال بی‌دلیل مبلغ هنگفتی بر آن اضافه می‌شود و در صورت اعتراض مغازه‌دار با عدم تمدید اجاره مغازه و تخلیه کردن مکان روبه رو می‌شود.

رئیس سازمان فنی و حرفه ای کشور در زاهدان: برند اقوام ایرانی برای پوشاک در حال طراحی استآیا در میزان قاچاق پوشاک آمار سازی می شود؟توسعه صنعت پوشاک نقش مهمی در کاهش بیکاری زنان در یزد دارد

وی با تاکید بر اینکه این موضوع سبب از بین رفتن سرمایه مغازه‌دار و حذف نوعی کارآفرینی می‌شود، خاطرنشان کرد: اگر مسئولین بتوانند برای نرخ اجاره بهای مغازه‌ها قانونی داشته باشند و بیمه شاگردان مغازه پوشاکی را تا ۱۰ درصد افزایش دهند کمک بسیار زیادی به وضعیت صنعت پوشاک استان یزد می‌شود.

رئیس اتحادیه پوشاک با اشاره به حدود ۱۳۰۰ واحد پوشاکی فعال و قانونی در شهر یزد، گفت: جنس خارجیِ قاچاق در حال حاضر به دلیل به صرفه نبودن بازاری ندارد و در حال حاضر شاید ۱۰ درصد مغازه‌ها جنس خارجی قاچاق باشد که از قبل مانده و خرید جنس داخلی مقرون به صرفه‌تر است و تنها برندهایی که به صورت قانونی جنس وارد می‌کنند از جنس خارجی استفاده می‌کنند.

وی همچنین گفت: کیفیت تولیدی پوشاک داخلی بسیار بهتر شده و قابل رقابت با مدل خارجی است ولی تولیدکنندگان گاهی مجبورند کالای داخلی را با برند خارجی بفروشند.

در ارتباط با مسئله قاچاق تاکنون از سوی کارشناسان، مسئولان و رسانه‌ها مطالب بسیار زیادی منتشر شده و نمی‌توان تمام مشکل و مسئولیت را به دوش مسئولان انداخت؛ در واقع مشکل فروش و مصرف کالای قاچاق زمانی برطرف می‌شود که فرهنگ‌سازی درست و مناسبی در بین مردم انجام شود و هر یک از ما به عنوان شهروند، به سمت خرید اجناس خارجی به ویژه قاچاق نرویم.

در این زمینه به نظر می‌رسد لازم است فعالیت‌های فرهنگی در ارتباط با مصرف کالای داخلی در بین مردم بیش از پیش از سوی مسئولان و سازمان‌های مردم نهاد مورد توجه قرار گیرد و در کنار آن، نسبت به بی‌سامانی هزینه اجاره بهای مغازه‌ها و کارگاه‌های مورد استفاده فعالان این عرصه هم تدبیری اندیشیده شود.

انتهای پیام /۷۸۴/ش


نوشته شده توسط: - 35463 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۰
برچسب ها:
دیدگاه ها