تقویت فرهنگ کار و تولید از راهکارهای تحقق اقتصاد مقاومتی است/ضرورت پرهیز از خام فروشی و افزایش فعالیت‌های نوآورانه

دسته: قاچاق کالا
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۲۲ مرداد ۱۳۹۸

هوشنگ پیری در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اردبیل اظهار کرد: اقداماتی هم‌چون مردمی کردن اقتصاد، تقویت فرهنگ کار و تولید، اصلاح الگوی مصرف، کاهش وابستگی به ذخایر زیرزمینی، حمایت از تولید ملی و داخلی، هدفمند کردن مدیریت واردات، تخصیص یارانه‌های لازم و کافی برای تولید، بسترسازی روحیه ایجاد کسب و کار در میان مردم و حمایت همه جانبه از کالاهای ایرانی با کیفیت، تربیت اقتصادی جامعه و خانواده‌ها در راستای ارتقاء سواد اقتصادی از راهکارهای تحقق اقتصاد مقاومتی است.

وی افزود: نامگذاری سال‌جاری با عنوان رونق تولید از سوی مقام معظم رهبری و هم‌چنین نامگذاری تقریبا یک دهه گذشته در قالب یک منظومه اقتصادی نشان از اهمیت مباحث اقتصادی در جامعه کنونی دارد و با توجه به اهمیت و ضرورت این موضوع باید راهکارها و برنامه‌های عملیاتی در این راستا تدوین شود.

استاد دانشگاه‌های اردبیل با اشاره به عمده ضعف‌های سیستم اقتصاد کشور بیان کرد: ضعف اقتصاد ایران در وابستگی به اقتصاد تک محصولی نفت موجب شده تا کشورهای غربی و آمریکا در عرصه جنگ اقتصادی بتوانند تحریم نفتی را اجرا کنند و در عین حال نفتی که می‌توانست ابزار فشار ما بر غرب باشد ابزار فشار غرب بر اقتصاد ایران شده و اینجاست که جای خالی مجموعه یا راهبرد اقتصاد مقاومتی احساس می‌شود.

وابستگی به درآمد حاصل از صادرات نقت خام از جمله ایرادات سیستم اقتصادی کشور است

مسؤول کارگروه اقتصاد مقاومتی قرارگاه فرهنگی حضرت زهرا(س) استان اردبیل ادامه داد: رویکرد اقتصاد مقاومتی به‌دنبال پیش بینی و شناسایی مشکلات و ارائه راه‌حل‌های لازم در کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت است و نظر به اینکه دشمن به‌دلیل عوامل متعدد نمی‌تواند سیستم اقتصادی کشور را به‌طور کامل مختل کند بر روی نقاط ضعف و اجزای ناقص سیستم تمرکز دارد.

پیری تصریح کرد: وابستگی به درآمدهای حاصل از اقتصاد تک محصولی و صادرات نفت خام، عدم شایسته سالاری، ضعف نظام بانکی و پولی کشور، عدم روان بودن و عدم راحتی فضای کسب و کار و بیکاری تحصیل کرده‌ها، وجود سرمایه‌های راکد و سرگردان و بلااستفاده ماندن آنها، قاچاق کالا و میزان بالای واردات به داخل کشور از جمله موارد و نقاط ضعف و اجزای ناقص سیستم اقتصادی کشور است.

ضرورت پرهیز از خام فروشی و افزایش فعالیت‌های نوآورانه

استاد دانشگاه‌های اردبیل تشریح کرد: بنابراین پرهیز از خام فروشی و ضرورت فعالیت‌های نوآورانه و دانش بنیان با توجه به اینکه میانگین ارزش افزوده ایجاد شده از یک بشکه نفت خام در کشورهای پیشرفته حدود ۱۳۰۰ دلار یعنی بیش از ۲۵ برابر است اهمیت پرداختن به اقتصاد مقاومتی را روشن‌تر می‌نماید.

وی با اشاره به آمار بیکاران گفت: آمارهای اعلامی در خصوص تعداد بیکاران کشور تا اواخر سال ۹۷ عددی تقریباً معادل سه میلیون و پانصد هزار نفر بوده و آمار واردات در سال ۱۳۹۷ رقمی معادل ۴۲ میلیارد دلار که اگر عدد تقریبی ۱۳ میلیارد دلاری قاچاق را هم به آن اضافه کنیم بارقم بسیار درشت تقریبی ۵۵۰ تریلیون تومانی یعنی ۵۵۰ هزار میلیارد تومان مواجه می‌شویم.

پیری عنوان کرد: با توجه به اظهار نظر سازمان‌های بین المللی مبنی بر اینکه با هر ۱۰ هزار دلار می توان یک شغل ایجاد کرد اگر قیمت هر دلار را به صورت فرضی و تقریبی ۱۰ هزار تومان در نظر بگیریم بنابراین با رقم‌های مذکور می‌توان اشتغال سالانه ۵.۵ میلیون نفری را شاهد بود در حالی‌که تعهدات سالانه دولت‌های گذشته و حال از حدود ۸۰۰ هزار نفر تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر است. بنابراین دولت‌ها در صورت مدیریت واردات و کنترل قاچاق می‌توانند مشکل اشتغال چندین ساله حدود سه و نیم میلیون نفری را در عرض یکسال محقق نمایند.

لزوم توقف واردات کالاهایی که مشابه تولید داخلی دارند

مسؤول کارگروه اقتصاد مقاومتی قرارگاه حضرت زهرا (س) استان اردبیل با اشاره به اقلام وارداتی به کشور عنوان کرد: در میان کالاهای وارد شده اقلامی مانند سشوار، چوب بستنی، سیخ، میخ طویله، سنگ پا، انواع پوشاک، انواع عروسک، انواع چاقو، انواع ماهی، کیف و کفش، انواع نوشابه، غذای سگ و گربه، انواع میوه، انواع خودرو، اشیاء شعبده بازی، دوک، زیپ، سنگ قبر، انواع مجسمه، نخ دندان، انواع سس و مربا و سایر اقلام که عمدتاً کالاهای غیرضروری مصرفی و دارای مشابه داخلی است و نیاز به تکنولوژی خاصی هم ندارد مشاهده می‌شود.

استاد دانشگاه‌های اردبیل افزود: آمارها حکایت از آن دارد که بیش از نیمی از بازار لوازم خانگی کشور در اختیار کره‌ای‌ها است، ضایعات ۳۳ درصدی در مصرف نان، تلفات ۲۲ درصدی در مصرف آب خانگی، واردات گسترده محصولات کشاورزی، چشم و هم‌چشمی و تجمل‌گرایی و تمایل به مصرف کالاهای خارجی از فرهنگ نادرست اقتصادی جامعه ما است.

استقلال اقتصادی در سایه مدیریت جهادی است

وی با بیان تاثیر مدیریت جهادی در استقلال اقتصادی کشور عنوان کرد: مدیریت جهادی و روحیه جهادی از جمله مهم‌ترین مسائل در تحقق اقداماتی هم‌چون استفاده حداکثری از همه ظرفیت‌ها با توجه به اقتصاد دانش بنیان، تامین امنیت اقلام راهبردی، مقابله با تهدیدات و جنگ اقتصادی خارجی، استقلال اقتصادی و عدم وابستگی، داشتن روح خودباوری و خودکفایی بوده که که همه اینها در سایه داشتن مدیریت جهادی و مدیر جهادی رقم خواهد خورد.

پیری ادامه داد: باید این باور در جامعه ایجاد شود که مصرف هر یک از کالاهای خارجی برابر است با بیکاری یک جوان ایرانی مردم باید بدانند که رسیدن به استقلال اقتصادی نیازمند مصرف کالای داخلی است و درد امروز بخشی از اقتصاد کشور بیش از آنکه فرمولها و معادله باشد فرهنگ مردم در اقتصاد است.

پیشرفت اقتصادی بدون جهت گیری فرهنگی امکان پذیر نیست

مسئول اتاق عملیات اقتصاد مقاومتی قرارگاه حضرت زهرا (س) استان اردبیل تصریح کرد: افزایش تولید و پیشرفت اقتصادی بدون جهت‌گیری فرهنگی و جهادی امکان پذیر نیست بنا به فرمایش مقام معظم رهبری ما هرجا یک مدیریت انقلابی، فعال و پر تحرک داشته‌ایم کار‌ها با سرعت و دقت بیشتری پیش رفته است هر جا مدیریت‌های ضعیف و منفعل، بی‌حال نا‌ امید و غیر انقلابی داشته‌ایم کارها یا متوقف شده یا انحراف پیدا کرده است و بایستی مدیرانمان پرانگیزه تر و کارآمدتر، متدین و انقلابی و متخصص باشند که اگر اینگونه شد مشکلات کشور یکی پس از دیگری حل خواهد شد.

مدرس دانشگاه‌ های اردبیل گفت: عده‌ای بر این باورند که روحیه خودباوری و خودکفایی کمرنگ شده بعضی می‌گویند ما ابزارهای مدرن و پیشرفته نداریم اما نکته اینجاست جوان ایرانی که می‌تواند غنی‌سازی اورانیوم را ظرف مدت کوتاهی به سطح مطلوبی برساند، جوانی که در ساخت موشک تحول ایجاد می‌کند و جوانی که در شرایط تحریم و تهدید اقدام به فعالیت‌های دانش بنیان و نوآورانه می‌نماید آیا نمی‌تواند در عرصه‌های اقتصادی و تولید داخلی نقش ایفا کند؟

پیری بیان کرد: نیروی انسانی، مغز متفکر و فعال جوانان ما و تحصیل کرده‌های کشور و یک میلیون نفر نخبه علمی به همراه ۱۰ میلیون نفر فارغ التحصیل و دانش آموخته دانشگاهی و ۵ میلیون نفر دانشجو از ظرفیت‌های خوب ما هستند و آیا این افراد نمی‌توانند زمینه‌های رشد اقتصادی ما را تامین بکنند؟

مدیریت جهادی غیر از مدیریت علمی نیست

وی یادآور شد: مدیریت جهادی در واقع سبکی برخاسته از تفکر بومی و متناسب با مقتضیات فرهنگی و اجتماعی است مدیریتی که مشابه آن در دوران سازندگی و دفاع مقدس با بروز خلاقیت‌ها و نوآوری‌ها و ابتکارات خود شاهکار‌های عظیمی را مانند عبور از رودخانه اروند خلق کرد طوری که حیرت ابرقدرت‌ها و معادلات علمی جهان را برانگیخت؛ مدیریت جهادی غیر از مدیریت علمی نیست اما مبنای آن را نظام ارزشی اسلام می‌سازد و اساس مدیریت در نظام جهادی بر پایه رهبری و هدایت انسان به سوی وظایفشان و به سوی سازندگی پایه‌گذاری شده است.

مسئول اتاق عملیات اقتصاد مقاومتی قرارگاه حضرت زهرا (س) استان اردبیل گفت: در مدیریت جهادی مبنای کار ارائه خدمت بی منت، توجه به مشارکت مردمی و سازماندهی نیروهای مردمی است امیدواریم همه با هم در جهت تحقق شعار سال، اطاعت از فرمایشات مقام معظم رهبری و کاهش دغدغه‌های مردم و رونق اقتصادی گام مثبتی برداریم.

گفتگو: مهران عقلمند


نوشته شده توسط: - 34461 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱
برچسب ها:
دیدگاه ها